Co jsou elektronické peníze?

Co jsou elektronické peníze?Elektronické peníze jsou v současné době zcela běžnou záležitostí. Zaplatíte kartou od banky, převedete peníze z jednoho účet na druhý. Možná vás překvapí, že začátky bezhotovostních převodů byste našli již v 19. století.  V této době se uskutečňoval rozvoj telegrafní sítě a díky ní se částka odesílala rychle a bezpečně. Transakce probíhala tak, že se odeslala informace o převodu z místa na místo – podání a určení. Vždy šlo ale o hotovost – na konci i na začátku.

Elektronické peníze se převádí online nebo offline. K offline způsobu není potřeba přímého spojení s bankou. Online elektronické peníze je potřeba transakce s třetí stranou a propojení s bankou pomocí modemu nebo počítačové sítě. O tom, zda můžete platit online nebo off line rozhoduje zda jsou peníze uloženy na čipu nebo na pevném disku.

Elektronické peníze využijete při placení vašich online nákupů na Internetu a můžete absolvovat i nakupování v kamenných obchodech, kde zaplatíte pomocí karty. Elektronická peněženka jsou elektronické peníze, která funguje na formě předplacené karty. Její použití je možné jen tehdy, když jste uskutečnili na na daný účet převod dostatečné peněžní částky. Jedná se o skutečné peníze, zůstávající na samostatném účtu v existující měně, či bývají  převedeny na cenu ekvivalentní využívané virtuální jednotky. Elektronické peníze se dají snadno směnit a slouží k okamžitému placení. Vydáváním elektronických peněz jsou pověřeny jenom osoby uvedené v §18a cit. Zákona. Hlavně se jedná o banky a jejich pobočky, peněžní instituce, Česká národní banka apod.

Přečtěte si také:  Jak jednoduše změnit banku

Vsaďte na pohodlný způsob placení. Používejte k placení karty a převody a omezte přenášení hotovosti, abyste zbytečně nedávali šanci zlodějům a náhodným ztrátám vašich financí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..