Co dělat když …? Exekuce na mzdu

Exekuce na mzdu je hodně nepříjemná záležitost, která vás může postihnout, ani nevíte jak. Stačí, když zapomenete zaplatit jednu splátku z vaší půjčky, nebo omylem nezaplatíte některý z poplatků jako třeba za telefon, elektřinu a vodu. Pokud si toho včas nevšimnete, může se vám stát, že tuto pohledávku dostane do ruky nějaký exekutor a vás bude čekat exekuce na mzdu

Exekuce na mzdu

Exekuce na mzdu je jeden z nástrojů, který mají exekutoři na vymáhání peněz od dlužníků. Exekuce na mzdu může být nařízena soudem, finančním úřadem nebo exekutorem. Informaci o nařízení exekuce na mzdu je předána vašemu zaměstnavateli a ten pak musí provádět pravidelné strhávání vašich peněz až do doby, než je celý dluh uhrazen.

Co dělat když …? Exekuce na mzdu
Co dělat když …? Exekuce na mzdu

Exekuce na mzdy – výpočet 2011

Výpočet exekuce na mzdu je poměrně jednoduchý. Tak jako téměř každý rok, i v roce 2011 se měnila pravidla pro výpočet exekuce na mzdu. Výpočet exekuce na mzdu 2011 pak vypadá následovně:

Při exekuci na mzdu vám zůstane pouze nezabavitelná částka. Nezabavitelná částka je 2/3 životního minima + náklady na bydlení. Tento výpočet je daný podle příslušného zákona. V roce 2011 je tedy nezabavitelná částka 2/3 z 7989 korun (3126 korun je životní minimum a 4863 korun jsou náklady na bydlení.

Přečtěte si také:  Chcete si půjčit na bydlení?

Pokud se staráte o nějaké nezaopatřené osoby (děti nebo manželka), nezabavitelná částka může být navýšena o 1331,5 korun

Jak probíhá exekuce ze mzdy

Exekuce ze mzdy probíhá tak že ji nařídí exekutor (nebo soud anebo finanční úřad). Rozhodnutí o zahájení exekuce ze mzdy je předáno zaměstnavateli, nejčastěji pak do mzdové účtárny. Tam provedou výpočet exekuce ze mzdy a stanoví jaká je nezabavitelná částka. Na vše ostatní nad tuto částku pak má nárok exekutor. Pokud máte více než jednu exekuci, váš zaměstnavatel pak zbylé peníze rozdělí rovnoměrně mezi všechny pohledávky. Délka exekuce ze mzdy pak není nijak časově omezena, peníze vám budou strhávat, dokud nebude celá exekuce zaplacena.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..