Kalorické tabulky, kalorie v jídle a v potravinách

Snažíte se zhubnout a držíte dietu? Pak se určitě zajímáte (nebo byste měli) o kalorie v jídle, které jíte. S tím, co, kolik a jaké kalorie obsahují potraviny, vám pomohou kalorické tabulky. U některých potravin je nutné dávat pozor na to, jaké obsahují kalorie.

Kalorie v jídle a v potravinách

Velká většina diet – takzvané redukční diety – jsou založeny na omezení kalorií a tím snížení energetického příjmu z jídla a potravin. Základem pro podobné diety je vědět co jíte a kolik jednotlivé potraviny mají kalorií. K tomu je nutné sledovat údaje – kalorie uvedené na potravinách, které nakupujete. Tam je zpravidla uvedena hodnota – kalorie, které potraviny obsahují ve 100g výrobku. Kalorie v potravinách ale nejsou to jediné, co byste měli sledovat. Důležitý je i obsah cukrů resp. glykemický index.

Kalorické tabulky, kalorie v jídle a v potravinách
Kalorické tabulky, kalorie v jídle a v potravinách

Kalorie a kalorické tabulky

K tomu, abyste si udělali, alespoň hrubnou představu, jaké kalorie každý den sníte v jídle, a v potravinách, vám pomohou kalorické tabulky. Ty uvádějí seznamy nejčastějších potravin a to jaké obsahují kalorie. Kalorické tabulkykalorie v potravinách se ale vyplatí sledovat nejenom, když držíte dietu. Platí totiž, že každý zdravý jídelníček by měl být vyvážený a měl obsahovat přiměřené množství všech podstatných látek, vitamínů, minerálů a také kalorie v jídelníčku by měli odpovídat tomu, jaký máte pravidelný energetický výdej.

Přečtěte si také:  O čem je telenovela Tisíc a jedna noc

Kalorické tabulky a dietní plán

Pokud si sestavujete svůj dietní plán sami, je dobré, abyste si nejprve spočítali kalorie, které musíte omezit. Výpočet kalorie pro dietní plán zahrnuje bazální metabolismus a veškerou pravidelnou denní činnost. Výsledkem je číslo, které říká kolik energie spotřebujte. Následně si musíte sestavit dietní plán, který bude mít o něco méně kalorií než je váš pravidelný výdej.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..