Co je to peněžitá pomoc v mateřství?

Co je to peněžitá pomoc v mateřství a na jaké sociální dávky máte nárok v době těhotenství a mateřství? Česká vás narození dítěte a vy si nejste jistá, na jakou finanční podporu budete mít během těhotenství a po porodu nárok?

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství nebo zkráceně PPM je jednou z nemocenských dávek. Je poskytovaná na období před porodem a po porodu. Standardní délka mateřské dovolené je 28 týdnů. Nárok na mateřské dávky mají ale pouze zaměstnanci nebo OSVČ, kteří si platí nemocenské pojištění.

Podmínkou přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství je to, že v posledních dvou letech před podáním žádosti bylo placeno nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní. Současně musí být také žadatelka v zaměstnaneckém poměru nebo alespoň v ochranné lhůtě

Co je to peněžitá pomoc v mateřství?
Co je to peněžitá pomoc v mateřství?

Pro OSVČ pak platí to, že si musí sami platit nemocenské pojištění alespoň 180 kalendářních dní jeden rok před nástupem na mateřskou dovolenou.

Přečtěte si také:  Toužíte po větším množství návštěv Vašeho webu? Proto je tu linkbuilding

Na co jiného máte nárok?

Pokud nesplníte podmínku na získání mateřské dovolené, pak můžete místo toho nastoupit rovnou na rodičovskou dovolenou. Ta je tím pádem ale automaticky v nejdelší, čtyřleté variantě a je současně i nejméně finančně výhodná.

Pokud jsou pak vaše příjmy v době těhotenství nebo po porodu výrazně nižší, můžete mít nárok i na další sociální dávky nebo na nějaký sociální příplatek. Může zde být nárok na přídavky na bydlení, nebo na dávky pomoci ve hmotné nouzi

Podpora pro studenty

Pokud je těhotná studentka střední nebo vysoké školy, tak na peněžitou pomoc v mateřství bude mít nárok pouze tehdy, pokud 270 dní před nástupem na mateřskou úspěšně dokončila studium. Pokud je studium nedokončení nebo jen přerušené, tak nárok na podporu pro studentky nevzniká.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..