Ručitelské závazky v praxi II.

Už vás někdo z vašich známých nebo kolegů požádal o ručení na půjčku, úvěr nebo hypotéku? Ano, stává se to celkem často. Mnoho lidí bez rozmyšlení přikývne, aby si nepokazilo dosavadní přátelství nebo rodinné vztahy. Jenže i sourozenci, příbuzní i nejlepší kamarádi se mohou znenadání dostat do finanční nouze a ručitelé se pak musí postarat o pravidelné splácení nebo celé doplacení půjčky.

Ručení upravuje občanský i obchodní zákoník. Ze zákona se vyžaduje písemná forma o ručení.  Ručitelé se zavazují věřiteli – bance, nebankovní společnosti, že o půjčené peníze nepřijdou.

Obecně jde o to, že ručitel se zavazuje k povinnosti vrácení peněz za hlavního dlužníka, když on nemůže splnit tyto podmínky. Pochopitelně nejprve dochází k vyzvání dlužníka, aby se postaral o splácení dlužných splátek a ručitel též obdrží kopii této výzvy. Pokud nedojde k vyrovnání dluhů, přejde povinnost splácení na ručitele.

Ručitel má však i svá práva. V případě, že jste se stali ručitelem, můžete odepřít plnění dluhu, pokud věřitel zavinil, aby nemohla být pohledávka splacena dlužníkem. Může tedy dojít k situaci, kdy za nezaplacení dluhu dlužníkem může věřitel, ovšem jedná se o skutečně ojedinělé případy.

Přečtěte si také:  Ručitelské závazky v praxi I.

Může dojít ke změně věřitele a k postoupení pohledávky. Jestliže se změní osoba dlužníka, nemusí ručitel souhlasit se změnou a ručitelství v tomto případě zanikne. Pokud je pohledávka předána k soudu, nejprve dostanete platební rozkaz, proti kterému se můžete odvolat. V případě odvolání dojde k soudnímu jednání.

Můžete se také dohodnout s věřitelem na pravidelném splácení nebo úplném zaplacení půjčky. Vyhnete se soudnímu jednání a případné exekuci na příjmy nebo majetek. O zaplacení budete mít doklady a posléze není problém vymáhat po dlužníkovi výši zaplaceného závazku. Ručitel také může svou pohledávku přihlásit do insolvenčního řízení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *