Jak napsat životopis správně

Hledáte si novou práci a potřebujte napsat životopis, který byste poslali svému novému zaměstnavateli a potřebujte poradit, jak by měl vypadat správně napsaný životopis? Podívejte se na následující článek, kde vám poradíme jak napsat profesní životopis správně!

Jak by měl vypadat profesní životopis

Pro profesní životopis, tedy životopis, který potřebujete, pokud se snažíte získat novou práci platí, že tento životopis by měl být strukturovaný. Strukturovaný životopis je konkrétní forma životopis. Na rozdíl od klasického životopisu pro ten strukturovaný platí trochu jiná pravidla.

Strukturovaný životopis by měl být především stručný a přehledný. Není v něm místo na nějaké sáhodlouhé popisy vašich předchozích zkušeností. Naopak. Strukturovaný životopis by měl mít spíše bodovou strukturu.:

  • Osobní a kontaktní údaje
  • Předchozí profesní zkušenosti (předchozí zaměstnání)
  • Vzdělání
  • Další znalosti, kurzy, certifikáty
  • Ostatní
Jak by měl vypadat správně napsaný životopis?
Jak by měl vypadat správně napsaný životopis?

Strukturovaný životopis by tak neměl překročit dvě strany. Pokud si nejste jisti, jak by měl strukturovaný životopis vypadat, zkuste se podívat třeba na tento web, kde najdete mnoho příkladů, jak by měl vypadat strukturovaný životopisvzor strukturovaný životopis 2010

Motivační neboli průvodní dopis

Kromě životopisu byste si při hledání nové práci neměli zapomenout připravit i motivační nebo alespoň průvodní dopis. Ten by na rozdíl od strukturovaného životopisu měl mít formu psaného textu. Motivační dopis by měl obsahovat jasně formulované sdělení, ve kterém zdůvodníte, proč se ucházíte právě o tuto pozici, a proč si myslíte, že právě vy jste ten správný uchazeč.

Přečtěte si také:  Jak zvládnout pracovní pohovor

Zatímco životopis už většina uchazečů o práci považuje za standart a dopředu s ním počítá, na motivační nebo průvodní dopis se velmi často zapomíná. A právě motivační dopis vám dává prostor sdělit potenciálnímu zaměstnavateli i něco navíc. Zatímco životopis obsahuje především holá fakta, váš motivační dopis vám dává prostor k tomu, abyste se představili v co nejlepším světle.

Na co nezapomenout až budete psát životopis

Pokud chcete napsat životopis správně, měli byste si při jeho psaní dát pozor na několik důležitých detailů. Tak především, dříve než svůj životopis odešlete tak si pečlivě zkontrolujte pravopis. Pokud to není zrovna vaše silná stránka, požádejte nějakého známého, ať se vám pomůže.

Uvědomte si, že vašeho nového zaměstnavatele bude zajímat především to, jestli jste dobrý pracovník a jestli se hodíte pro danou pracovní pozici. Na tyto otázky byste se mu měli pokusit odpovědět ve vašem životopise. To znamená, že hlavní místo v životopise musí být vyhrazeno popis vašich předchozích pracovních zkušeností. Pokud máte již nějakou praxi na obdobné pracovní pozici, popište tuto praxi co nejpodrobněji.

One comment

  1. Dobry den, muzete mi, prosim, poradit jakou adresu bydliste mam dat do sveho zivotopisu. Hledam praci ve meste, do ktereho se budu teprve stehovat. Jsem tedy v situaci kdy jeste neznam svou budouci adresu, byt si teprve hledam. Mam tedy pouzit sve trvale bydliste (je asi 300km vzdalene)? Mam obavy ze to prave bude odrazovat zamestnavatele. Mam k tomu dat nejaky dodatek nebo tak?
    Dekuji,Lenka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..