Co je potřeba pro práci v zahraničí

Našli jste si už pracovní místo v zahraničí, o které se chcete ucházet? Máte připravený životopis  a motivační dopis v cizím jazyce, doporučení nebo internetové odkazy na vaši práci v cizím jazyce? Potom se postarejte o kontaktování vašeho případného budoucího zaměstnavatele. Můžete tak učinit emailem, telefonicky nebo osobně.

Myslete na bezpečnost práce a zajistěte si kvalitní pracovní oděvy.

V případě, že si nejste jisti svými schopnostmi psát bezchybně v cizím jazyce, najděte si odborníky na přeložení.

Cesta za prací v zahraničí

1.      V zemích Evropské unie můžete být požádáni o absolvování zkoušky, kde se prověří vaše schopnosti a vědomosti.

2.      Jakmile vám zaměstnavatel potvrdí, že vás bere, nezapomeňte si nechat vystavit pracovní smlouvu. Zkontrolujte, zda je v ní uvedeno vše potřebné – pracovní doba, výše mzdy, místo výkonu práce, druh práce apod.

3.      Před odjezdem se odhlaste od zdravotního pojištění v ČR. Pojištění za vás bude odvádět váš nový zaměstnavatel. V případě práce v EU získáte Evropský průkaz zdravotního pojištění a po svém návratu budete dokládat placení pojištění v zahraničí. V případě, že nový zaměstnavatel bude odvádět důchodové pojištění, strávený čas v zahraničí se bude započítávat do odpracovaných let.

Přečtěte si také:  Při hledání práce se spolehněte na specialisty s bohatými zahraničními zkušenostmi

4.      Po příjezdu do zahraničí je třeba se nahlásit u obecního úřadu nebo na magistrátu k pobytu. Sdělíte zde své momentální místo bydliště.

5.      Budete kvůli práci často jezdit sem a tam – resp. ze zahraničí do Čech a naopak? V tomto případě budete mít pojištění v obou zemích. Po vyplnění formuláře E106 vám zdravotní pojišťovna vydá žlutý průkaz pojištěnce EU s pobytem v České republice. Daně se odvádějí v cizině.

6.      Přišli jste o svou práci v zahraničí? Lze se nahlásit do evidence v zemi, kde jste pracovali a rovněž zde požádat o podporu při nezaměstnanosti. Rovněž se můžete zaevidovat na pracovním úřadu ve své rodné zemi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..