Co dělat, když dlužník neplatí a vy jste ručitelem?

Matně si vzpomínáte na dobu, kdy vás známý požádal o ručení na půjčce nebo úvěru a vy jste souhlasili? Možná vám tehdy sliboval, jak vše proběhne bez problémů a budete na smlouvě figurovat jenom jako okrasa a nutnost, protože si to banka nebo nebankovní společnost vyžádaly. Možná dokonce patříte k jedincům, kteří ručili hned několikrát. Nikdy se nespoléhejte na ujištění, že bude vše řádně placeno dlužníkem. Především během dlouhé doby splácení mohou nastat různé situace, které nedovolí splnit placení domluvených částek.

Ne, ručení není žádná formalita, ale povinnost. Jakmile dlužník neplatí, musí se přistoupit k zajištění plateb jiným způsobem – díky zástavě nebo ručitelství. Každopádně by vás měl nejprve věřitel obeznámit se situací, a to písemnou formou.

Pokud dlužník neplatí, může dojít k tomu, že věřitel bude po vás chtít vyrovnání dlužných splátek nebo úplné zaplacení zbývající částky půjčky nebo úvěru. Vy budete mít jako ručitel povinnost zaplatit dluh na základě výzvy nebo žaloby. Nejlepší je zaplatit částky domluvou, protože podání žaloby je spojeno s dalšími poplatky a může se tedy dluh navýšit. Pochopitelně by pro vás bylo nejsnadnější zajít za dlužníkem a donutit ho k zaplacení. Může se však stát, že se nechá zapírat, či úplně zmizí a vy ho nemusíte jen tak lehce objevit.

Přečtěte si také:  Získat krátkodobou půjčku není složité

Mezitím dluhy nestojí ale narůstají o úroky a poplatky. Pokud za dlužníka zaplatíte dluh, lze ho vymáhat na základě výzvy k uhrazení, kterou pošlete jako doporučený dopis s dodejkou. Nechte si kopii této výzvy. Dlužník nemusí na výzvu reagovat a posléze tedy přijde na řadu předžalobní výzva. Vymáhat zaplacení lze posléze soudní cestou. Budete podávat návrh žaloby a návrh na vydání platebního rozkazu.

Kromě zaplaceného dluhu a úroku z prodlení budou požadovány také náklady na vydání soudního řízení. Konrétně se odvíjejí podle vyžadované částky. Platební rozkaz soud vynese i bez nařizování jednání.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..