Životní minimum rodiny a pro matku s dítětem

Víte, na co máte nárok, pokud máte jen velmi nízké příjmy? Co žádat od státu a jak si spočítat svoje životní minimum 2011, abyste měli jistotu, že vám na sociálním úřadu nebudou přiznány nízké nebo chybné dávky? Pak se můžete podívat na tento článek nebo na některý z odkazů, které jsou obsaženy v tomto textu.

Životní minimum pro matku s dítětem se spočítá tak, že se sečte částka, která připadá na matku, což je v tomto případě 2280 Kč (pro samostatného jednotlivce je to pak 3126 Kč) a dále se přičte částka, která připadá na dítě. Výše jakou mé životní minimum pro dítě záleží na jeho věku. Zákon totiž rozlišuje tři různé částky – 1600 Kč, 1960 Kč a 2250 pro děti do šesti let, pro děti šest až patnáct roků a pro nezaopatřené děti, které mají více než patnácte let (ale maximálně 26 roků).

Životní minimum rodiny a pro matku s dítětem
Životní minimum rodiny a pro matku s dítětem

Životní minimum rodiny 2011 se pak stanoví velmi podobně. I tady se jedná o součet částek, které připadají na jednotlivé členy rodiny. Oproti výpočtu pro matku s dítětem, zde může být zohledněna i druhá nebo každá další osoba ve společné domácnosti, která má nárok na 2600 Kč na jeden měsíc.

Přečtěte si také:  Bankovní půjčky

Pro stanovení sociálních dávek se pak berou do úvahy všechny příjmy, které má matka s dítětem nebo rodina. Tyto příjmy zahrnují i alimenty, přídavky na dítě, alimenty pro rozvedenou ženu, různé příjmy jako mzda, podpora v nezaměstnanosti a mnoho dalších příjmů. Pokud je jejich výše nižší než vypočítané životní minimum, pak pro rodiny nebo matku s dítětem může stát přiznat doplatek do životního minima, který odpovídá rozdílu mezi příjmy a minimem.

2 comments

  1. DOBRY DEN CHCI JSE S MANŽELEM ROZVÉST . ALE NEVÍM JSKÉ MAM VYHODY . JSME 4. ČLENNÁ RODINA A JSME Z MANŽELEM MOMENTALNĚ BEZ PRACE . JEN JESTLI BYCH NA TO MĚLA KDYBYCH ŽILA SAMA S DETMY V PODNAJMU. DĚKUJI DEMETEROVA

  2. Pokud nemáte žádné příjmy, tak můžete mít teoreticky nárok na dávky podpory ve hmotné nouzi. Jejich konkrétní výše závisí na tom, jaké je vaše životní minimum. Pro stanovení životního minima se zohledňuje věk a příjmy všech členů ve společné domácnosti. Dále také máte nárok na přídavky na děti a případně i na přídavky na bydlení.

  3. Dobrý den,muže mě nikdo poradit??? Od března jsem na uřadu práce,skončila mě rodičovská dovolena a chodím žádat celou dobu na hmotnou nouzi,ale vždy mě to zamítnou.Ted jsem se ta m byla zeptat jak je možné že mě nic nedají když to životní minimum nemam? paní mě na to odpověděla že ví že to nemam a ani to nebudu mí pač mam svuj koupení byt.A ještě mě paní řekla že kdy by jsem byla na ubytovně tak bych měla narok do toho živ.minima.Prostě to nechapu jiný mají na vše narok a ja na nic.Dítě mě jde do školky až v září a ja jsem přihlašna na rekvalifikaci,tak ani do prace nemužu zatím jít.A když jsem nesla smlouvu jen o brigade na uřa prace tak mě zase chtěla vzít celou podporu Nevím kam se mam obratit aby mě nikdo poradil děkuji moc M

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..