Obsah článku
Na českém trhu s půjčkami a spotřebitelskými úvěry v současné době působí mnoho různých společností, které nabízejí nepřeberné množství všech možných úvěrových produktů. Dáme vám několik tipů, jak se zorientovat a na co si dát pozor, než se konečně rozhodnete a požádáte o úvěr. Samotná výše splátky vám opravdu moc neřekne.
V mnoha nabídkách se setkáte se skutečností, kdy finanční společnost umožní ve velmi nízkých měsíčních splátkách splácet úvěr. Méně movití klienti se pak domnívají, že malá splátka nijak výrazně nenaruší jejich finanční rozpočet a po půjčce sáhnou. Výška splátky ale rozhodně není tím rozhodujícím ukazatelem. Ono totiž často platí, že čím je nižší splátka, tím déle ji splácíte. Dále ne vždy je výhra krásný slogan “bez doložení příjmu“. A zejména tuto půjčenou částku o hodně také přeplatíte.
Nejvýhodnější půjčku zkoumejte podle celkového přeplatku
To je první otázka, kterou máte položit. Než po půjčce sáhnete, nejdůležitější je znát roční procentní sazbu nákladů pod zkratkou RPSN. Ta udává, kolik vás bude půjčka každým rokem stát se zohledněním vaší úrokové sazby, ale i všech dalších poplatků. Celková hodnota může být velmi zavádějící zejména u krátkodobých půjček se splatností v řádu týdnů a měsíců. Platí to i u akčních nabídek, kdy každý klient třeba za řádné splácení půjčky obdrží část úroků zpět. Vždy je nutné se podívat, kolik celkově za půjčku zaplatíte, jednoduše porovnat výši půjčky s celkovou výší sumy, kterou nakonec uhradíte. Pozor si dejte také na pokuty za upomínky. Nový zákon o spotřebitelském úvěru se vztahuje na všechny půjčky poskytnuté po 1. březnu 2017. Výrazně omezuje poplatky za předčasné splacení vaší půjčky. Reguluje smluvní pokuty za splátky v prodlení a maximum smluvní pokuty je 0,1 % denně z výše částky, se kterou je její spotřebitel v prodlení.
Nebankovní půjčka jsou bezpečné
V minulém roce Česká obchodní inspekce, tedy ČOI uložila mezi zprostředkovateli a poskytovateli spotřebitelských úvěrů 47 pokut v celkové výši 5,5 miliónu korun. K porušení zákonů došlo ve více než ½ kontrol. Nekalé praktiky a poskytování nepravdivých informací bylo časté. Poskytování půjček má dnes poměrně přísná kritéria, splňuje je asi 100 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří mají licenci od ČNB. Počet těchto firem se značně zredukoval a jejich aktivity jsou kontrolovány nikoliv ČOI, ale nově i ČNB. Vyvarujte se nelegálních poskytovatelů.
Nebankovní půjčky nabízelo kolem 60 000 subjektů a licenci má malá část. Hrozí tedy riziko, že jiní nedokáží vyhovět náročným kritériím ČNB. Dejte si tedy pozor, ať se nestanete obětí lichvářů a oprávnění firmy poskytovat půjčky si klidně ověřte na stránkách ČNB.