Jak zhubnout? Začínáme hubnout!

Před tím, než se pustíte do hubnutí, měli byste si ujasnit, jaký je váš cíl, a jaký bude nejlepší způsob, jak tohoto cíle dosáhnout. Každý člověk je jiný, a každý chce zhubnout z jiného důvodu. Hubnutí musí být přizpůsobeno tomu, jestli se snažíte zhubnout jen pár kilo do plavek, nebo jestli se snažíte o celkové snížení své nadváhy, zhubnout třeba o dvacet kilo.

Jak začít hubnout?

Prvním krokem pokud začínáte hubnout by mělo být stanovit si jasný cíl. Při hubnutí nestačí, když si řeknete „zhubnu o pár kilo“ takový cíl je příliš obecný. Je to podobné jako říct si, vydělám hodně peněz. Ale jak, kdy? Pokud nebudete mít jasný cíl jak zhubnout a také naplánované jak toho docílíte dosáhnout, tak vaše hubnutí skončí s tím, že možná něco málo zhubnete, ale určitě se nedostaví efekt celkového zhubnutí.

Jak zhubnout snadno a rychle? Jaká je nejlepší dieta?
Jak zhubnout snadno a rychle? Jaká je nejlepší dieta?

Začátek hubnutí – výpočet BMI

Abyste si udělali představu, jak jste na tom s váhou, můžete vyzkoušet výpočet BMI. BMI neboli body mass index, tedy index tělesné váhy vám řekne jak je na tom vaše váha ve vztahu k vaší výšce. Výpočet BMI vychází z následujícího vzorce:

BMI = hmotnost (v kilogramech) / výška2 (v metrech)

Výsledkem výpočtu BMI je číslo které vám řekne, jestli máte nadváhu nebo podváhu. Pokud se výsledek BMI pohybuje v rozmezí 18,5 – 25 máte ideální váhu vzhledem k vaší výšce. Vše pod tímto číslem je podváha či podvýživa. Pokud je vaše BMI vyšší než 25, měli byste začít hubnout.

Dietní plán – výpočet hubnutí

Dalším krokem při zahájení hubnutí by mělo být to, že zjistíte jaký váš metabolismus. Měli byste si udělat představu jaký je váš základní metabolismus, a o kolik kalorií byste měli omezit svůj jídelníček, abyste začali hubnout. S výpočtem vám pomůže online kalkulačka hubnutí. Pokud zadáte informace o své osobě – především váha, výška, pohlaví, věk, jaká je vaše fyzická aktivita a také to o kolik kilo chcete zhubnout a za jak dlouho, získáte výsledek, který vám řekne, o kolik kalorií byste měli omezit svůj jídelníčkem, což by mělo být základem, pro sestavení vašeho dietního plánu.

Přečtěte si také:  Kalorické tabulky, kalorie v jídle a v potravinách

Výběr vhodné redukční diety

Abyste dosáhli svého cíle a zhubli tak jak si představujete, měli byste si zvolit takovou dietu, která vám s tím pomůže. Volba diety by měla být založena na tom, o kolik kilo chcete zhubnout. Dále byste se měli rozhodovat podle toho jaká je váš aktuální zdravotní stav, věk a také jaké je váš životní styl.

Zvolená dieta, by vás neměl nutit jíst něco, co se vám vyloženě protiví, nebo vám nutit stravovací plán, který se neslučuje s vaším životním stylem. Také nesmíte zahajovat drastickou redukční dietu, pokud máte nějaké zdravotní problémy. V takovém případě byste se měli nejdříve poradit se svým lékařem.

Cvičení a hubnutí

Zhubnout se dá i bez cvičení, ale v takovém případě se musíte smířit s tím, že vaše hubnutí bude pomalé. Pokud se při hubnutí spolehnete jen na dietu, můžete sice dosáhnout celkového snížení váhy. Pokud vám ale jde i o to abyste zformovali svoji postavu – pokud potřebujte zhubnout stehna nebo boky, nebo pokud potřebujete zhubnout především vaše břicho, musíte určitě začít cvičit. Jen pomocí správných cviků totiž dokážete docílit toho, že budete hubnout na konkrétní části těla.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..