Obsah článku
Jakou si vybrat kreditní kartu a vyplatí se vůbec používat kreditní kartu? Možná i vám někdy ve schránce přistála obálka, ve které byla neaktivní kreditní karta. Nebo vám vydání karty nabízeli v obchodě při nákupech nebo dokonce i někde na ulici nebo v nákupním centru. Vyplatí se vůbec kreditní karta?
Vyplatí se kreditní karta?
Obecně se dá říci, že při správném používání vám kreditní karty může ušetřit několik stovek nebo i několik tisíc korun. Má to ale několik „ale“. Aby vám kreditka dobře posloužila, a abyste díky ní neměli jen vysoké dluhy, musíte ji používat opatrně a s rozumem.
Kreditní karta se vyplatí, když ji budete používat jako krátkodobou bezúročnou půjčku. V průběhu měsíce bude všechny výdaje platit kreditní kartou a na konci měsíce, nebo po výplatě zase celou částku doplatíte. Díky tomu využijete bezúročného období a útrata na kreditní kartě vás nebude nic stát. Nebudete muset platit úroky.
Za placení kreditní kartou můžete mít různé bonusy. Skoro všechny kreditní karty vám „vrací“ 1 – 2% z toho co jste utratili. Pokud tedy v průběhu měsíce utratíte 10000 Kč, banka vám vrátí 1000 Kč. A to už není úplně zanedbatelná částka. Navíc s kreditní kartou můžete mít různé slevy a bonusy. Slevy v obchodech v partnerské síti banky, cestovní pojištění zdarma, prodlouženou záruku a další.
Jaká by měla být ideální kreditní karta
Jaké jsou parametry ideální kreditní karty:
- Bezúročné období, čím delší tím lepší. Minimum je 45 dní, někde nabízí i 50 – 55 dní
- Bez poplatku za vedení = karty úplně bez poplatku za vedení nejsou příliš obvyklé (pokud ano, tak mají zpravidla vyšší úrokovou sazbu). Zvažte dobře, jestli měsíční poplatek za kreditní kartu nebude vyšší než dosažená úspora
- Bonusy za platy = někde nabízí vrácení peněz přímo na účet / kreditní kartu. Minimum bývá 1%, někde nabízí i 2%. Jinde ale nedávají peníze na účet a převádí je do bonusového programu nebo třeba na penzijní pojištění. Zvažte sami, co se vám víc vyplatí
- Bezúročné období i pro výběr z bankomatu nebo převod peněz na účet = téměř všechny karty nabízí bezúročné období na platby v obchodech, jen část má ale bezúročné období i na výběr z bankomatu, nebo umožňuje bezhotovostní převod na bankovní účet
Srovnání kreditní karty – GE Money Bank, Home Credit, Poštovní spořitelna
Níže najdete porovnání tří různých kreditních karet. Vybrali jsme si ERA kreditní kartu od Poštovní spořitelny, Zlatou kreditní kartu od GE Money Bank a Stříbrnou kreditní kartu od nebankovní společnosti Home Credit. Pokud vás zajímají jiné karty, podívejte se na velké srovnání více než 70-ti různých karet.
- kreditní karta Poštovní spořitelny = úvěrový limit 5 – 250 tisíc Kč, bezúročné období 55 dní, bezúročné období platí i pro výběr z bankomatu. Je možný převod peněz na bankovní účet. Úroková sazba je 20,09%. Roční poplatek za kartu je 0 Kč. Karta nevrací zpět % za platby, jako bonus je pouze prodloužená záruka a pojištění. Sbíráte ale body do věrnostního programu.
- GE Money zlatá kreditní karta = úvěrový limit 5 – 300 tisíc Kč, bezúročné období 50 dní, bezúročné období platí jen pro platby v obchodech, výběr z bankomatu se úročí. Je možný převod peněz na bankovní účet. Úroková sazba je 21,48%. Roční poplatek za kartu je 1188 Kč. Bonus 1% za platbu kartou
- Home Credit stříbrná karta = úvěrový limit 10 – 30 tisíc Kč, bezúročné období 0 dní, platby i výběry z bankomatu se ihned úročí. Není možný převod peněz na bankovní účet. Úroková sazba je 26,64%. Roční poplatek za kartu je 0 Kč. Karta nemá žádné bonusy za platy kartou.
Při takových výpočtech potom věřte “expertovi” na karty. Při rabatu 1-2% a útratě 10’000Kč Vám banka NEVRÁTÍ 1000Kč, ale jen 100-200Kč. A netěšte se ani na to, že čím více utratíte, tím více “ušetříte”. Hodně bank (prakticky všechny) mají zastropovaný limit toho vraceného rabatu. Např. GE Money pouhých 250Kč (a při nemožnosti automatického 100% inkasa na konci bezúročného období to ani nestojí za to se s GE kreditkami zahazovat – moc starostí za těch pár korun), Citi i přes jiné problémy a háčky vrací až 2000Kč…