Poradna: Záchrana dat z HDD

Nejčastějším důvodem, proč někdo musí řešit záchranu dat z disku v počítači je obyčejná neopatrnost a nepozornost. Hodně lidí omylem nebo neúmyslně smaže důležité soubory a pak neví jak je obnovit. Vždy je dobré nejprve zkontrolovat koš, jestli se zde smazaná data nenacházejí. Pokud tam nejsou, pak je nutná záchrana dat. To může znamenat buď poměrně jednoduché obnovení smazaných souborů, nebo kompletní rekonstrukci smazaných dat na disku.

Další poměrně častou nepříjemností, je porucha HDD (HDD = hard disk drive neboli pevný disk). Záchrana dat z HDD při poruše je poměrně náročnější záležitost než prosté obnovení smazaných souborů- Důvodem poruchy pevného disku může být celá řada věcí. Může se jednat jen o SW poruchu ovladače, firmware nebo něčeho jiného v počítači.

Poradna: Záchrana dat z HDD
Poradna: Záchrana dat z HDD

Nebo to může být porucha některé mechanické součástky v disku. Porouchá se elektromotor, který roztáčí plotny disku, vadná ložiska, porouchané hlavičky pro zápis nebo čtení dat. Nebo může být porucha způsobena i poruchou elektroniky, a to buď vnější (základní deska nebo něco jiného) nebo i vnitřní.

I když to není možné říci paušálně, ve většině případů bohužel platí, že oprava HDD a záchrana dat není nijak jednoduchá. Dost často je potřeba speciální vybavení a znalosti. V podobném případě je vždy efektivnější vyhledat odbornou pomoc. Pomoc nabízí celá řada firem. Obnova dat Brno, Praha, Ostrava je prováděna mnoha různými specializovanými firmami a tak si jen stačí vybrat cenově nebo jinak nejdostupnější nabídku.

Přečtěte si také:  Co je to facebook a jak ho používat?

Bohužel je ale nutné počítat s tím, že kompletní obnova dat na disku nemusí být úplně levná záležitost. Poměrně často jsou za tím dlouhé hodiny práce a tak tomu odpovídá i výsledná cena. Proto je vždy dobré nespoléhat jen na disk v počítači, ale všechna cenná a důležitá data i velmi pečlivě zálohovat. Obecně platí, že byste vše měli zálohovat alespoň na dvou dalších místech. Například na externím disku a současně ještě na CD nebo DVD, nebo využít nějaké online úložiště.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..