Bezplatná právní pomoc a rady

Dostali jste se do složité životní situace a potřebujete právní radu nebo pomoc od advokáta či obhájce a nemáte dostatečné finanční prostředky na to, abyste zaplatili jeho služby? Pak by vás možní zajímalo, za jakých podmínek je možné získat právní rady zdarma a kdy máte nárok na bezplatnou právní pomoc.

Právník zdarma vám může být přidělen především v trestních řízeních u soudu. V případě že jste obžalováni ze spáchání nějakého trestného činu a hrozí vám trest odnětí svobody nebo pokud se jedná o jiný závažný delikt, tak potom je vám automaticky přidělen právník zdarma (pokud si sami nezvolíte vlastního obhájce).

Bezplatná právní pomoc a rady
Bezplatná právní pomoc a rady

Pokud se ale jedná o občansko právní spor, pak už na právní pomoc zdarma nemáte nárok automaticky. Bezplatná právní pomoc je v takových případech poskytována pouze těm, kdo jsou nemajetní nebo bez prostředků a kdo si nemohou dovolit zaplatit vlastního právníka.

Je zde ale jedno omezení. O právní pomoc zdarma je možné požádat soud až po zahájení soudního jednání. Pokud tedy potřebujete poradit při řešení nějakého právního problému nebo nějaké právní záležitosti a nejedná se o soudní spor, tak možnost získat právní pomoc zdarma jsou poměrně hodně omezené.

Přečtěte si také:  Krátkodobá nebankovní půčka bez registru

V případě, že jste úplně bez prostředků, a že vám právní pomoc odmítnou, poskytnou minimálně dva různí advokátní, pak se můžete obrátit na Českou komoru advokátů. Ta nemajetným lidem poskytuje služby svých členů zdarma nebo za snížené poplatky. Musí se ale opravdu jednat o nemajetné osoby.

Další možností, kde hledat pomoc, při řešení právního problému pak nabízí i různé bezplatné právní poradny, Těch je možné najít celou řadu. Část z nich najdete pouze na internetu, jiné pak provozují různé neziskové organizace nebo obecně prospěšná občanská sdružení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..