Možná jste se i vy ocitli v situaci, kdy vás někdo ze známých nebo příbuzných požádal o ručení na jeho půjčce nebo úvěru u banky či nebankovní společnosti. Nejspíše vás ujišťoval o závazku, který bude „jen tak na okrasu“ a po vás se nebude celou dobu splácení půjčky nic chtít, protože si to dlužník zařídí zcela sám. Jenže lepší je nikomu nevěřit, zvláště v tak citlivé oblasti jako jsou finance.
Pokud se někomu zaručíte, můžete být bez obav jenom v případě, že dlužník skutečně pravidelně, včas a bez problémů splácí až do úplného zaplacení celé půjčky.
Na co si mají dát ručitelé pozor?
Je dobré mít přehled, jestli dlužník řádně splácí. Postarejte se o to, abyste na něho měli stále kontakt a nezmizel vám do neznáma. Občas můžete zajít k věřiteli, tedy do společnosti, kde si dlužník zařídil půjčku, kde si ověříte aktuální výši pohledávky a její splácení. Věřitel by vám měl jako ručiteli poskytnout tyto informace zcela bez problémů.
Jestliže u vás dojde ke změnám bydliště, nahlaste tuto skutečnost věřiteli, aby vám případné výzvy k zaplacení došly včas. Přebírání pošty vás může ochránit před tím nejhorším – exekucí na vaše finance nebo na majetek.
Povinností ručitele je podle Občanského zákoníku splnění dluhu, pokud se o jeho splnění nepostará sám dlužník, i když byl k tomu vyzván písemnou formou od věřitele. Mezi práva ručitele patří dle Občanského zákoníku požádání věřitele o sdělení výše pohledávky, a to tak, že to lze konat opakovaně. Můžete vyslovit souhlas nebo naopak nesouhlas s uznáním dluhu dlužníka.
V případě vyslovení nesouhlasu, nebude mít vůči němu uznání účinnost. V případě uznání dluhu se promlčecí lhůta prodlužuje na 10 let. V případě, že s uznáním nesouhlasíte, nebude se na vás toto prodloužení vztahovat. Proti věřiteli můžete uplatnit veškeré námitky, které by měl dlužník proti věřiteli – může se jednat třeba o námitku promlčení dluhu.