Obsah článku
Vlastníte-li rodinný dům, či chalupu, je velká pravděpodobnost, že patříte k těm, kteří si řadu věcí obstarávají vlastnoručně. Jinými slovy mnoho prací dokážete provést sami a nepotřebujete volat odborníky, kteří by práci udělali za vás. V mnoha případech se jedná o ideální řešení, pokud víte, že vše vlastními silami zvládnete.
Existuje ale řada oblastí, kde vás z povahy věci musí zastoupit odborník, která disponuje nejen teoretickými, ale i praktickými zkušenostmi. V některých případech je potřeba osvědčení, jindy se jedná o tak specializovanou činnost, kterou je i z hlediska garance kvality lepší nechat na odbornících.
Jednou takovou oblastí je i sanace zdiva.
Sanace vlhkého zdiva
Možná jste se s tímto pojmem již někdy setkali. Pokud ne, buďte rádi, neboť se ve vztahu k vašemu objektu nejedná o nic příjemného. Bohužel jde o velmi častý jev, který vyžaduje odborný přístup a spolehlivé řešení.
Kolem zdiva vašeho domu se přirozeně vyskytuje vlhkost. Míra vlhkosti může být různá v čase i v různých místech odlišná. Vždy zaleží na okolních povětrnostních podmínkách. Jestliže je zdivo správně ošetřeno, pak této vlhkosti odolá. Pokud ale není, pak vlhkost pronikne do struktur zdiva. Tam ho začne poškozovat a následně prostoupí až na vnitřní stranu zdiva, tedy na vnitřní omítky v domě.
V čem sanace spočívá?
Jestliže nastane výše popsaná situace, není moc možností, jak problém vyřešit jinak, než právě pomocí sanačních prací. Tedy sanace zdiva. V čem to spočívá?
Důvodem průniku vlhkosti do zdiva/skrz zdivo je absence účinné hydroizolační vrstvy. Ta je potřeba poškozenému zdivu dodat a zároveň zdivo vyspravit. Lze použít speciální chemické injektáže, které se vpraví do zdiva, a tím je vytvořena ona pomyslná bariéra. Další možností je podřezání zdiva či aplikace svislé hydroizolace na vnějších stranách zdiva.